Νιγηρία – Νότιος Αφρική

Δεύτερος χρονικά προημιτελικός για το Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

Η ήττα από τη Μαδαγασκάρη στο περιθώριο της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων, είχε κλονίσει λίγο το εσωτερικό της Νιγηρίας, ωστόσο φαίνεται ότι ήταν ένα συγκυριακό αποτέλεσμα. Βγάζοντας ποιότητα και κυρίως δυνατό χαρακτήρα, κατάφερε να αποκλείσει το Καμερούν με 3-2, απαντώντας με ανατροπή στην ανατροπή που δέχθηκε. Άνοιξε το σκορ στο 19’με τον Ιγκάλο, αλλά με δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, έμεινε πίσω στο σκορ με 2-1. Παρ’ όλα αυτά και πάλι ο Ιγκάλο ισοφάρισε στο 63’ και τρία λεπτά αργότερα με γκολο του Ιβόμπι έγινε το 3-2. Έτσι, λοιπόν, με πανηγυρικό τρόπο πέρασε στην επόμενη φάση. Παράλληλα, δέχθηκε τα πρώτα της γκολ στη διοργάνωση.

Είχε αφήσει κακές εντυπώσεις στη φάση των ομίλων, αλλά η Νότιος Αφρική πέτυχε την πρόκριση της διοργάνωσης, αφού είχε απέναντί της τη διοργανώτρια Αίγυπτο και κατάφερε να την αποκλείσει. Με γκολ του Μπουσουφά στο 90’ κατάφερε να αφήσει… τέζα τον Σαλάχ και την παρέα του, περνώντας στην επόμενη φάση. Παράλληλα, συνέχει και αυτό το σερί που έχει με 0-1 γκολ στη διοργάνωση, συνήθεια που είχε φανερώσει και πριν από την έναρξη της διοργάνωσης. Σύμφωνα και με τα ρεπορτάζ, προφανώς δεν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος να διαφοροποιηθούν τα πλάνα της ενδεκάδας.