Μεξικό – ΗΠΑ

Ο πλέον αναμενόμενος τελικός για τη διοργάνωση του Gold Cup, ανάμεσα στο Μεξικό και τις ΗΠΑ.
mex usa

Ίσως να την υποτίμησε, ίσως πράγματι η Αϊτή να διαθέτει ένα πολύ σκληροτράχηλο σύνολο, σε κάθε περίπτωση όμως το Μεξικό κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 στον ημιτελικό, σκοράροντας στην παράταση και είναι στον τελικό. Ήταν σαφώς πιο απειλητικό το Μεξικό, η Αϊτή απείλησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και τελικά η λύση δόθηκε στο 93’ μέσω εκτέλεσης πέναλτι του Ραούλ Χιμένες. Σε ό,τι αφορά τη σύνθεσής της, παραμένει τραυματίας ο Γκουτιέρες, έτσι ο προπονητής, Μαρτίνο δεν πρόκειται να προχωρήσει σε ιδιαίτερες αλλαγές.

Την αναμενόμενη θέση της στον τελικό εξασφάλισαν και οι ΗΠΑ, που επικράτησαν 3-1 της Τζαμάικας. Βέβαια, έχει να βρεθεί σε αυτή την κατάσταση από το 2011 και πλέον στοχεύει στην 7η κούπα της ιστορίας της. Μόλις στο 9’ άνοιξαν το σκορ και θα μπορούσαν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου να πάρουν διαφορά δύο και τριών τερμάτων βάσει των ευκαιριών που έχασαν. Στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν και δεύτερο γκολ, μείωσε προ στιγμή η Τζαμάικα, αλλά στο τέλος και πάλι με γκολ του Πούλισιτς πήραν τη νίκη με 3-1. Πολύ καλό νέο ότι δεν έχουν προβλήματα τραυματισμών και θα παραταχθεί η καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.