Αϊτή – Μεξικό

Το έμπειρο Μεξικό κοντράρεται με την πρωτάρα Αϊτή σε ένα παιχνίδι με ξεκάθαρο φαβορί.
haiti mexico

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Αϊτή έφτασε στην ημιτελική φάση του Gold Cup και τα πανηγύρια είναι απολύτως δικαιολογημένα στο στρατόπεδο των γηπεδούχων. Στα προημιτελικά απέκλεισε τον Καναδά που ήταν το μεγάλο φαβορί του ζευγαριού και δικαιολογημένα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν τραγικό για την Αϊτή, η οποία ήταν νωθρή και βρέθηκε να χάνει με 2-0, ενώ ο Καναδάς έχασε κι άλλες ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμά του. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Αϊτή γύρισε τον διακόπτη, μπήκε δυνατά και παρουσίασε εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Για αρχή μείωσε στο 50’ μετά από λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα και στο 70’ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαζίλε. Στο 76’ έκανε την ολική ανατροπή σκοράροντας το τρίτο της γκολ στο παιχνίδι με τον Γκεριέ. Όλοι στην Αϊτή κατανοούν πως το Μεξικό είναι ίσως η καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης και απόψε το έργο τους είναι πολύ δύσκολο, όμως θα το παλέψουν μέχρι τέλους, όπως έγινε και στην αναμέτρηση με τον Καναδά.

Παρά λίγο να μείνει εκτός το Μεξικό, που ζορίστηκε και αγχώθηκε κόντρα στην αξιόμαχη Κόστα Ρίκα και τελικά χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι για να πάρει την πανάξια πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού. Το Μεξικό είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων και στην ουσία δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την Κόστα Ρίκα, με εξαίρεση το δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο. Το 1-0 έγινε στο 44’ που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, όμως η Κόστα Ρίκα στην επανάληψη, ισοφάρισε με πέναλτι του Ρουίς σε 1-1. Από εκεί και πέρα το Μεξικό πίεσε, κυνήγησε το γκολ με κάθε τρόπο, είχε και δοκάρι, όμως τελικά χρειάστηκαν τα πέναλτι για να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση. Το Μεξικό είναι η ομάδα με τις περισσότερες κατακτήσεις στον θεσμό, ενώ βρίσκεται εν μέσω ανανέωσης του ρόστερ. Αμφίβολοι για απόψε οι Τζιοβάνι Ντος Σάντος και Γκουαρδάδο, οι οποίοι δείχνουν ανέτοιμοι, ενώ από τον πάγκο της ομάδας θα απουσιάζει και ο κόουτς Τάτα Μαρτίνο, λόγω τιμωρίας για τη συμπεριφορά του.