Μπενίν – Γουινέα-Μπισάου

Δεύτερη αγωνιστική στον 6ο όμιλο του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.
benin guinea

Όλοι το είχαν καταδικασμένο για την αναμέτρηση κόντρα στην Γκάνα, αλλά το Μπενίν απέδειξε πως αν του δώσεις δικαίωμα δεν θα έχει κανένα πρόβλημα απολύτως να σε τιμωρήσει και αυτό έκανε. Με την έναρξη του ματς προηγήθηκε στο σκορ, αλλά η αντίδρασή της δεν ήταν καλή και η Γκάνα με την ποιότητά της, το γύρισε σε 2-1. Ωστόσο, οι Γκανέζοι έμειναν με 10 και το Μπενίν το εκμεταλλεύτηκε διαμορφώνοντας το τελικό 2-2. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο πολύπειρος επιθετικός, Ποτέ, που πέτυχε και τα δύο γκολ για την ομάδα του. Έδειξε ότι δεν πρόκειται να φοβηθεί τίποτα, διεκδικώντας τις πιθανότητες που της αναλογούν σε έναν πολύ δύσκολο όμιλο. Μεγάλη προσθήκη η επάνοδος του ηγέτη και αρχηγούς της ομάδας, Σεσενιόν.

Περιορίστηκε στο ρόλο κομπάρσου που όλοι περίμεναν η Γουινέα κόντρα στο Καμερούν που είναι η ομάδα που κατέκτησε το τρόπαιο της τελευταίας διοργάνωσης. Στόχος της ήταν να βάλει απλά δύσκολα στο μεγάλο όνομα του ζευγαριού και τα κατάφερε, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει κάποιο βαθμολογικό αντίκρισμα η παρουσία της. Στο πρώτο ημίχρονο κράτησε το μηδέν και τελικά στο δεύτερο μέσω στατικής φάσης, ο Μπανανά άνοιξε το σκορ για το Καμερούν και λίγα λεπτά αργότερα έγινε και το 2-0. Ο στόχος της είναι να πετύχει μία νίκη και οι ρεαλιστικές της πιθανότητες είναι στο ματς κόντρα στο Μπενίν.