Σενεγάλη – Αλγερία

Μεγάλη αναμέτρηση απόψε στο Κάιρο με φόντο την πρωτιά και την πρόκριση από τον 3ο όμιλο του Copa Africa

Πολύ καλή η Σενεγάλη στην πρεμιέρα, επικράτησε με 2-0 της Τανζανίας, σε ένα παιχνίδι που ήταν μονόλογος των Σενεγαλέζων. Η Σενεγάλη ήταν πολύ ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν απειλήθηκε ούτε στιγμή, επομένως το τελικό σκορ την αδικεί, αφού επιχείρησε 24 σουτ. Το σκορ του αγώνα άνοιξε στο 26’ ο Μπαλντέ έπειτα από ασίστ του Γκεγέ, ενώ το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 64ο λεπτό από τον Ντιατά. Οι Σενεγαλέζοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, έχοντας την κατοχή της μπάλας, ενώ ολοκλήρωσαν σχεδόν τις διπλάσιες πάσες από τους παίκτες της Τανζανίας, δείχνοντας ότι είχαν την πρωτοβουλία σε όλο το παιχνίδι. Απόψε έρχονται με ψυχολογία και η επιστροφή του σταρ της Λίβερπουλ, Μανέ τους δίνει έξτρα ώθηση για το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Ενθαρρυντικό και το ξεκίνημα της Αλγερίας, η οποία επικράτησε με το ίδιο σκορ 2-0 της Κένυας. Παρουσιάστηκαν πολύ καλά διαβασμένοι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Κενυάτες, οι οποίοι επίσης δεν κατάφεραν να πραγματοποιήσουν ούτε μία τελική προσπάθεια προς την εστία της Αλγερίας. Το σκορ άνοιξε στο 24’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Μπουνετζάχ, ενώ δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Μαχρέζ έγραψε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Η παράδοση ανάμεσα στις δύο χώρες είναι ξεκάθαρα υπέρ της Αλγερίας, η οποία μετράει 12 νίκες κόντρα στη Σενεγάλη και μόλις 4 ήττες τα τελευταία χρόνια.