Νιγηρία – Γουινέα

Με ψυχολογία έρχονται οι Νιγηριανοί στο αποψινό παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική του ομίλου.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον όμιλο η Νιγηρία, η οποία επικράτησε στην πρεμιέρα του Μπουρουντί με 1-0. Τα κατάφεραν τελικά οι Νιγηριανοί, οι οποίοι αντιμετώπιζαν πάρα πολλά προβλήματα. Λίγο πριν το παιχνίδι ένας παίκτης τους διακομίστηκε στο νοσοκομείο με σημάδια εμφράγματος, όμως τελικά τα συμπτώμτα οφείλονταν στη ζέστη και την κόπωση. Οι Νιγηριανοί ήταν πολύ καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα περισσότερες φορές. Απόψε θα πρέπει να παρουσιαστούν πολύ βελτιωμένοι αν θέλουν να διατηρήσουν την πρωτιά τους στον όμιλο και να κερδίσουν την ομάδα της Γουινέας.

Η Γουινέα ξεκίνησε με ισοπαλία στον όμιλο, αφού έμεινε στο 2-2 με τη Μαδαγασκάρη. Οι παίκτες του Paul Put, μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση κι άνοιξαν το σκορ στο 34’, με το γκολ του Καμπά το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Μαδαγασκάρη μπήκε πολύ πιο δυνατά και σκόραρε δύο τέρματα στο 49’ και στο 55’ για να ανατρέψει εντελώς το σκορ και το σκηνικό της αναμέτρησης. Η Γουινέα αφυπνίστηκε και δεν το έβαλε κάτω, πίεσε κέρδισε πέναλτι και ισοφάρισε στο 66’ με τον Καμανό. Το αποψινό παιχνίδι θα είναι πολύ δύσκολο, με τις δύο ομάδες να θέλουν πολύ την νίκη, όμως η παράδοση της Γουινέας στην διοργάνωση δεν είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντική.