Αναντόλου Εφές – Φενέρμπαχτσε

Η ώρα της αλήθειας έφτασε για την Αναντόλου Εφές και τη Φενέρμπαχτσε.
anadolu fener

Μπορεί η ήττα της με 85-69 να φανερώνει μία ήττα με κάτω τα χέρια από τη Φενέρ, αλλά η αλήθεια για την παρουσία της Αναντόλου Εφές είναι εντελώς διαφορετική. Στο τέλος της 3ης περιόδου ο 6ος τελικός ήταν ένα ντέρμπι και η Εφές ήταν πίσω στο σκορ με μόλις έναν πόντο (53-52). Εκεί, όμως, στην έναρξη της 4ης περιόδου φάνηκε ποια ομάδα ήταν με την πλάτη στον τοίχο και δεν είχε κανένα περιθώριο λάθους. Αυτή ήταν η Φενέρ και με τρομερή ευστοχία από τα 6,75 κατάφερε να καταβάλλει τη σθεναρή αντίσταση της αντιπάλου της, που όχι μόνο ήταν ανταγωνιστική, αλλά το προβάδισμα στο σκορ άλλαξε πολλές φορές. Όπως συνέβη και στο προηγούμενο αγώνα, ο Αταμάν είχε πολύ σφιχτό ροτέισον, με τους Ντάνστον, Μερμάν, Λάρκιν, Μίσιτς να παίζουν πάνω από 33 λεπτά ο καθένας και ο Σιμόν 23. Δεν μπορεί να κάνει και διαφορετικό, αφού λόγω σχετικού περιορισμού που υπάρχει στον πάγκο είναι ο Τουνσέρ και οι άσημοι, Ιλιάσογλου, Σανλί, Μπιτίμ, Μπίρσεν, Σαϊμπίρ. Ο Μπαλμπάι χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα.

Έστω και με τα πάρα πολλά προβλήματα που έχει η Φενέρ, δείχνει ότι μέχρι το τέλος διαθέτει το μέταλλο και την ψυχή πρωταθλήτριας. Καταθέτοντας κυρίως καρδιά και λιγότερο τακτικές, πλάνο κλπ., οι παίκτες του Ομπράντοβιτς πήραν τη νίκη με 85-69, με ένα επιθετικό κρεσέντο στην 4η περίοδο. Επιμέρους σκορ στο κρίσιμο 10λεπτο ήταν 32-17, παίρνοντας μεγάλη ώθηση από τα εύστοχα σουτ από το τρίποντο. Εξάλλου, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, οι διαφορές των δύο ομάδων ελάχιστες, αλλά ενδεχομένως το γεγονός ότι η Φενέρ ήταν με την πλάτη στον τοίχο να μέτρησε διπλά. Ο Ντατόμε παρά το ότι ήταν στη 12άδα έπαιξε μόλις 3 λεπτά, δείγμα του ότι δεν ήταν έτοιμος. Πρώτος σκόρερ ο Γκούντουριτς με 5/8 τρίποντα. Με 14 ολοκλήρωσε ο Μέλι, από 11 οι Σλούκας και Ντίξον. Πολύτιμες βοήθειες και από το τουρκικό στοιχείο του ρόστερ, με τους Ντουβερίογλου και Μαχμούτογλου να προσθέτουν μαζί 18 πόντους.