Γαλλία Κ21 – Κροατία Κ21

Μονόπλευρο το κίνητρο για τους Γάλλους που θέλουν την πρωτιά στον 3ο όμιλο
france croatia

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν οι Γάλλοι στον όμιλο επικρατώντας στην πρεμιέρα με 1-2 κόντρα στους Άγγλους. Το παιχνίδι ήταν δραματικό και για πολύ γερά νεύρα, με τους Γάλλους να καταφέρνουν να πάρουν τελικά το τρίποντο. Η ομάδα του Ριπόλ είχε την κατοχή, την πρωτοβουλία και τις ευκαιρίες, όμως χρειάστηκε ένα αυτογκόλ στο 95’ για να πάρει την νίκη. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τους Γάλλους να χάνουν πέναλτι στο 25’. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 54’ οι Άγγλοι πήραν το προβάδισμα το οποίο κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι το 89ο λεπτό. Εντωμεταξύ στο 66’ οι Γάλλοι έχασαν και δεύτερο πέναλτι και όπως ήταν φυσικό το άγχος αυξήθηκε. Συνέχισαν να πιέζουν αφού αγωνίζονταν και με παίκτη παραπάνω και στο 89’ ισοφάρισαν, ενώ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με αυτογκόλ πήραν την υπερ-πολύτιμη νίκη. Μεγάλος απών απόψε ο  Μπαμπά, ο οποίος τραυματίστηκε στον αστράγαλο και θα χάσει το υπόλοιπο τουρνουά.

Κακό το ξεκίνημα για τους Κροάτες, οι οποίο με το καλημέρα ηττήθηκαν με 4-1 από τους Ρουμάνους και θα χρειαστούν κάτι παραπάνω από θαύμα για να καταφέρουν να προκριθούν από τον όμιλο. Το πάλεψαν, πίεσαν πολύ όμως στην τελική προσπάθεια αποδείχθηκαν άστοχοι σε αντίθεση με τους Ρουμάνους κι έτσι μοιραία γνώρισαν την ήττα με το βαρύ 4-1. Οι Ρουμάνοι με δύο γκολ νωρίς στο 11’ και το 14’ πήραν το προβάδισμα στο σκορ, με τους Κροάτες να μειώνουν προσωρινά σε 2-1 στο 18’ που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο 66’ οι Ρουμάνοι έκαναν το 3-1 και το τελικό 4-1 γράφτηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα.