Ρόζενμποργκ – Βαλερένγκα

Κλίμα συγκίνησης θα επικρατήσει απόψε στο Λέρκενταλ, λόγω της βράβευσης του Νιλς Άρνε Έγκεν.

Χωρίς να δείξει κάτι ιδιαίτερο, η Ρόζενμποργκ κατάφερε να φύγει νικήτρια με 1-0 από την έδρα της Μπραν την περασμένη αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να κρατήσουν το μηδέν πίσω και όχι μόνο το κατάφεραν, αλλά και δύο λεπτά πριν το τέλος του 90λεπτου  μετά από κόρνερ και παρέμβασή του Ακιντόλα πέτυχαν το γκολ της νίκης. Έτσι, η ομάδα του Άιρικ Χόρνελαντ μετράει δύο σερί νίκες και δείχνει πως μπορεί να ανακάμψει μετά το απογοητευτικό ξεκίνημα στη σεζόν. Στα πιο σημαντικά, στο περιθώριο του ματς αναμένεται να τιμηθεί ο κόουτς Νιλς Άρνε Έγκεν, ο οποίος συνέδεσε το όνομά του με την ομάδα – θρύλο που κατέκτησε 13 σερί πρωταθλήματα και ονομάστηκε “αιώνια πρωταθλήτρια”. Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, διαθέσιμοι είναι ξανά ο μέσος Άντερς Κόνραντσεν και ο φορ Γιανίκ Ντε Λάνλι.

Από τη μεριά της, η Βαλερένγκα εμφανίστηκε κατά πολύ κατώτερη των περιστάσεων την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της Λίλεστρομ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0. Σε κανένα σημείο του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι δεν φάνηκαν απειλητικοί, οπότε το αποτέλεσμα κρίνεται απολύτως φυσιολογικό. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Ρόνι Ντέιλα παραμένει ψηλά στη βαθμολογία και αυτό χάρη στο πολύ καλό ξεκίνημα που έχει πραγματοποιήσει στο φετινό πρωτάθλημα. Για τον αποψινό αγώνα δεν είναι διαθέσιμοι οι φορ Φιτίμ Αζέμι και  Άρον Ντόνουμ λόγω τιμωρίας και τραυματισμού αντίστοιχα, ενώ αμφίβολη είναι η συμμετοχή του αμυντικού Σάμιουελ Αντεκούγκμπε.