Χάουγκεσουντ – Μπραν

Με δυνατή αναμέτρηση γίνεται η επανέναρξη της Ελίτσεριεν.
haugesund brann

Μπορεί εντός έδρας να μην τα καταφέρνει καλά η Χάουγκεσουντ, όμως μακριά από το σπίτι της τα πάει πολύ καλά. Στο τελευταίο παιχνίδι πριν την διακοπή του πρωταθλήματος πήγε στην έδρα της νεοφώτιστης Μιοντάλεν και τη συνέτριψε με το εντυπωσιακό 4-1! Με δύο γκολ του Βάτζι μέχρι το 41′, οι φιλοξενούμενοι έθεσαν τις βάσεις για το διπλό, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-3 στο 72′. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 76′, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο Λάιτε έγραψε το τελικό σκορ. Έτσι, η ομάδα του Γκριντχάουγκ ανέβηκε στους 15 βαθμούς και το -2 από την πρώτη τριάδα και ίσως είναι από αυτές που θα διεκδικήσουν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Στα αγωνιστικά, εκτός παραμένουν εδώ και καιρό οι μέσοι Ικέντι, Καραμόκο, Γκούναρσχαουγκ και Χόρνελαντ.

Η Μπραν, από τη μεριά της, στο τελευταίο ματς πριν τη διακοπή δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του και γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Ρόζενμποργκ. Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως στην επανάληψη προτίμησαν να έχουν μια πιο συντηρητική προσέγγιση και αυτό το πλήρωσαν στο 88′ με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μετά από κόρνερ. Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα μέχρι τώρα για το σύνολο του Νίλσεν, το οποίο έμεινε στους 17 βαθμούς ισοβαθμώντας με τις Μπόντο, Βαλερένγκα και Κρίστιανσουντ. Στο αγωνιστικό σκέλος, εκτός έμεινε ο μέσος Φρέντρικ Χάουγκεν, ενώ αμφίβολη είναι η συμμετοχή του -επίσης- μέσου Κρίστοφερ Μπάρμεν.