Γκόιας – Ατλέτικο Παραναένσε

Με όπλο την παράδοση οι γηπεδούχοι, με σύμμαχο την παραπάνω ξεκούραση οι φιλοξενούμενοι

Σπουδαία νίκη πήραν οι γηπεδούχοι την περασμένη αγωνιστική κόντρα στην Τσαπεκοένσε με 3-1. Προηγήθηκαν στο 31’ με πέναλτι, όμως λίγο πριν το ημίχρονο ήρθε η ισοφάριση για την Τσαπεκοένσε. Στην επανάληψη όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μπρούνο Πατσέκο στο 66. Κάπου εκεί λοιπόν η ζυγαριά έγειρε προς την Γκόιας η οποία στο 78 πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 2-1 ενώ στις καθυστερήσεις με πέναλτι ο Κάικ έγραψε το τελικό 3-1. Τρεις νίκες μετράνε οι γηπεδούχοι στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια τους και δείχνουν να αποκτούν ψυχολογία σιγά σιγά, εκμεταλλευόμενοι τη δύναμη της έδρας τους.

Ακόμα μία εκτός έδρας ήττα για την Ατλέτικο Παραναένσε, η οποία αγωνίστηκε στην έδρα της πρωταθλήτριας Παλμέιρας και ηττήθηκε με 1-0. Παρά το τελικό αποτέλεσμα, αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν ιδιαίτερα καλά και κόντραραν στα ίσια τους αντιπάλους τους, χωρίς να θυμίζουν σε τίποτα τις τελευταίες κακές εκτός έδρας εμφανίσεις τους. Με όπλο την άμυνά της η Παραναένσε περιόρισε κατά πολύ την Παλμέιρας η οποία έδειχνε να τα βρίσκει σκούρα και χρειάστηκε ένα πέναλτι στο 80 για να πάρει τελικά την νίκη. Αν οι φιλοξενούμενοι παίξουν ανάλογα όπως στο προηγούμενο παιχνίδι τους, πιστεύω πως άνετα μπορούν να πάρουν το διπλό, κόντρα σε μία ομάδα που δεν την λες και ιδιαίτερα παραγωγική.