Νησιά Φερόε – Νορβηγία

Παιχνίδι χωρίς περιθώριο λάθους για τη Νορβηγία στο πλαίσιο του 6ου ομίλου για τα προκριματικά του Euro 2020.
faroe norway

Ήταν δεδομένη η κατάληξη του αγώνα κόντρα στην Ισπανία για τα Νησιά Φερόε και τελικά η εξέλιξη του 90λεπτου δεν προκάλεσε κάποια ανατροπή. Μέχρι το 20’ το σκορ ήταν στο 0-2, στο 31’ έγινε το 1-2 και τρία λεπτά αργότερα έγινε το 1-3, δείχνοντας κακή αντίδραση έπειτα από μια ευνοϊκή εξέλιξη στο ματς. Αυτή ήταν τρίτη συνεχόμενη ήττα, καθώς είχαν προηγηθεί αυτές κόντρα σε Μάλτα και Ρουμανία, η δεύτερη μάλιστα δεχόμενη και πάλι τέσσερα γκολ. Φυσικά, δεν υπάρχει περίπτωση πρόκρισης στην επόμενη φάση. Για το αποψινό υπάρχουν επιπλέον σημαντικές απουσίες.

Πρέπει να πληρώνει πολλές αμαρτίες η Νορβηγία και κυρίως τα τα δικά της λάθη, αφού από τους δύο βαθμούς που έχει τώρα θα μπορούσε κάλλιστα να έχει χωρίς υπερβολή 7. Στην πρεμιέρα κόντρα στην Ισπανία ισοφάρισε στο 65’ (1-1) και δέχθηκε γκολ 6 λεπτά αργότερα. Στη δεύτερη αγωνιστική ήταν μπροστά μέχρι το 70’ κόντρα στη Σουηδία με 2-0 και τελικά ισοφάρισε στις καθυστερήσεις σε 3-3. Την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στη Ρουμανία, και πάλι προηγείται 2-0 στο 70’, αλλά στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό 2-2. Υπάρχει πολύ μεγάλη απογοήτευση, όπως επιβεβαίωσε ο Λάγκερμπακ και καλείται να μαζέψει τα κομμάτια της. Εκτός οι δύο τερματοφύλακες, αλλά σε τέτοιου είδους ματς είναι σημαντικό που παίζει ο επιθετικός Τζόσουα Κινγκ.