Αρμενία – Λιχτενστάιν

Ματς ουραγών για τον 10ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2020.
armenia lichtenstein

Στο προηγούμενο ματς, η Αρμενία υποδέχτηκε την Φινλανδία με σκοπό να πάρει την πρώτη της νίκη στον όμιλο της Εθνικής μας, όμως τίποτα δεν πήγε καλά με αποτέλεσμα να έρθει και η δεύτερη ήττα με σκορ 0-2. Στο 14′ οι Αρμένιοι έμειναν πίσω στο σκορ, ενώ στο 78′ ουσιαστικά τελείωσαν όλα όταν δέχτηκαν και το δεύτερο γκολ. Είχε προηγηθεί στην πρεμιέρα η ήττα με 2-1 στη Βοσνία και σήμερα η ομάδα του Γκιουλμπουντάγιαντς θέλει να… σπάσει επιτέλους το ρόδι και ξεκολλήσει από την τελευταία θέση. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού έμεινε ο καλός φορ Μοβσισιάν.

Από τη μεριά του, το Λιχτενστάιν δε θα μπορούσε να περιμένει και πολλά από το εκτός έδρας ματς κόντρα στην Ιταλία, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 6-0. Το σκορ στο πρώτο ημίχρονο ήταν ήδη 4-0 και παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι Ιταλοί έριξαν στροφές στην επανάληψη και πέτυχαν μόλις δύο γκολ. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για την ομάδα του Κόλβιντσον μετά από εκείνη στην πρεμιέρα από την Εθνική μας με 0-2 εντός έδρας. Ο ρόλος του Λιχτενστάιν για ακόμα μια φορά αναμένεται να είναι… διακοσμητικός, οπότε οι απαιτήσεις δεν είναι πολλές. Νοκ άουτ βρίσκεται ο γκολκίπερ Μπουτσέλ, ενώ τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Κάουφμαν που αποβλήθηκε στο προηγούμενο.