Κρουζέιρο – Φλουμινένσε

Επαναληπτικός για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Βραζιλίας.
cruzeiro fluminense

Μπορεί η Κρουζέιρο να κατάφερε να προηγηθεί μέσα στην έδρα της Φλουμινένσε στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία, όμως τελικά δέχθηκε την ισοφάριση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το 1-1 αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς, όσον αφορά στην πρόκριση στην επόμενη φάση. Στο πρωτάθλημα έμεινε ξανά στο 1-1 στην έδρα της Σάο Πάουλο, σε ένα αρκετά καλό ματς με πολλές φάσεις και γρήγορο ρυθμό. Η ομάδα του Μενέσες βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο τέταρτο, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει στα μισά του δευτέρου μέρους με γκολ του Τιάγκο Νέβες. Για σήμερα, ο έμπειρος τεχνικός θα έχει ξανά στη διάθεσή του το μέσο Ροντριγκίνιο και τον φορ Ρότσα. Εκτός παραμένουν οι ακραίοι αμυντικοί Ορεχουέλα και Εντίλσον.

Από τη μεριά της, η Φλουμινένσε ενώ ήταν καθολικά καλύτερη από την αντίπαλό της στο πρώτο ματς, κατάφερε να μείνει πίσω στο σκορ στην πρώτη και μοναδική ευκαιρία που δέχτηκε, όμως δεν το έβαλε κάτω και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε σε 1-1. Με αυτό το σκορ, η ομάδα από το Ρίο ντε Τζανέιρο αναπτέρωσε τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση. Στο πρωτάθλημα, το σύνολο του Ντινίζ γνώρισε την ήττα με 3-0 στην έδρα της Ατλέτικο Παραναένσε, παίζοντας μάλιστα με παίκτη λιγότερο από το 30′. Πάντως, φέτος παραμένει εκεί απέναντι στην Κρουζέιρο, αφού σε δύο αναμετρήσεις για πρωτάθλημα για κύπελλο μετράει μία νίκη και μία ισοπαλία. Στο αγωνιστικό μέρος, εκτός αποστολής έμειναν οι ανέτοιμοι Φεράς και Γκονζάλες, ενώ επιστρέφουν στο αρχικό σχήμα οι Λουτσιάνο, Ζιλμπέρτο και Γκάνσο που έμειναν εκτός στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος.