ΑΕΚ – Προμηθέας

Τρίτο ματς στη σειρά ανάμεσα σε ΑΕΚ και Προμηθέα για τα ημιτελικά της Betshop Basket League

Μόλις για ένα ημίχρονο παρουσιάστηκε με καλή απόδοση η ΑΕΚ στην Πάτρα κι αυτό φυσικά δεν ήταν αρκετό κόντρα σε μία ομάδα όπως ο Προμηθέας και ειδικά μέσα στην έδρα του. Ήττα για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι με 74-65, χάνοντας ουσιαστικά το ματς στην 3η περίοδο, στην οποία οι Πατρινοί πήραν διαφορά 8 πόντων σε ένα κλειστό ματς (57-49) μέχρι εκείνη την ώρα. Στην 4η περίοδο οι «κιτρινόμαυροι» επιχείρησαν την τελευταία τους αντεπίθεση για να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ματς (65-61), αλλά με ένα τρίποντο του Χολ περίπου 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη διαμόρφωσε το 70-62, που ήταν μη αναστρέψιμο. Κακή παρουσία της ΑΕΚ από την περιφέρεια με μόλις 7/29 τρίποντα. Το πιο σημαντικό πρόβλημα είναι όμως η κατάσταση των Χάντερ και Θίοντορ, που είναι αμφίβολοι για την αναμέτρηση, με τον πρώτο να έχει ένα σφίξιμο και τον δεύτερο θλάση στο δεξί του χέρι.

Στην αρχή του δεύτερου αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ, ο Προμηθέας φάνηκε επηρεασμένος από τον τρόπο που έχασε το πρώτο ματς του ΟΑΚΑ και οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Όσο περνούσε η ώρα παρουσιαζόταν όμως η αθλητική… αλήθεια, ότι αυτή την περίοδο ο Προμηθέας είναι ελαφρώς καλύτερος και ότι το θέλει περισσότερο. Πέρασε μπροστά στο σκορ πριν από τη λήξη του ημιχρόνου και στην 3η περίοδο μέχρι και τις αρχές της 4ης, είχε φτάσει τη διαφορά και σε διψήφιο αριθμό πόντων. Στο τέλος δεν είχε καλή συμπεριφορά στην αντεπίθεση που εξαπέλυσε η ΑΕΚ, αλλά το τρίποντο του Χολ, έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του κάνοντας το 1-1. Ο Αμερικανός είχε 5/6 τρίποντα, ενώ πολύ καλός ήταν ο Σαλούστρος με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Όλοι οι παίκτες είναι στη διάθεση του Μάκη Γιατρά.