Ατλέτικο Νασιονάλ – Φλουμινένσε

Δεύτερη αναμέτρηση για τον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Σαν να μην πάτησε ποτέ το πόδι της στον αγωνιστικό χώρο στη Βραζιλία. Κάκιστη εμφάνιση και τελικό αποτέλεσμα 4-1 που αποδεικνύει ακριβώς την εικόνα της αναμέτρησης. Αυτό το αποτέλεσμα ήταν σημαντικό και για τις εξελίξεις μέσα στην ομάδα, καθώς παραιτήθηκε από τη θέση του ο Βραζιλιάνος υπηρεσιακός προπονητής, Αουτουάρο. Το θετικό για την Ατλέτικο Νασιονάλ ήταν ότι έδειξε αντίδραση μετά το κάκιστο αποτέλεσμα από την Φλουμινένσε, αφού για το πρωτάθλημα κατάφερε να επικρατήσει 1-0 εκτός έδρας της φορμαρισμένης, Ντεπορτίβο Κάλι. Βέβαια η παρουσία της δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό, καθώς πολύ μεγάλο μέρος στην επιτυχία της το οφείλει στον τερματοφύλακα της, που ήταν ο καλύτερος παίκτης. Αρνητικό στοιχείο εν όψει της αναμέτρησης κόντρα στη Φλουμινένσε είναι ότι έχουν προκύψει και αρκετά προβλήματα τραυματισμών.

Εντυπωσιακή στο πρώτο ματς η Φλουμινένσε κόντρα στη Νασιονάλ Μεντεγίν, καθώς επικράτησε με 4-1. Είναι χαρακτηριστικό ότι το τελικό σκορ είχε διαμορφωθεί από το 33ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ήδη στο 12’ ήταν 3-0. Στο 18’ δέχτηκε τη μείωση του σκορ με εκτέλεση πέναλτι, αλλά στο 33’ κατάφερε να κάνει το 4-1 και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα. Ωστόσο στο πρωτάθλημα η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην Μπαΐα και ήττα με 3-2 δείχνοντας για ακόμη μία φορά αμυντικά προβλήματα. Βέβαια, πολύ μεγάλο μέρος του ματς κρίθηκε στο 67ο λεπτό, όταν ο τερματοφύλακας της ομάδας προσπάθησε να ντριπλάρει τον αντίπαλο επιθετικό και αντ’ αυτού του έκανε πέναλτι, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα συνεχίζει μία προβληματική πορεία στο πρωτάθλημα, διότι έχει μείνει μόλις στους 6 βαθμούς και βρίσκεται στη 15η θέση της κατάταξης.