Μιλγουόκι Μπακς – Τορόντο Ράπτορς

Πέμπτη αναμέτρηση ανάμεσα στους Μιλγουόκι Μπακς και τους Τορόντο Ράπτορς.
bucks raptors

Το πόσο καλή ομάδα και πόσο σταθερή ήταν οι Μπακς μέσα στη διάρκεια της σεζόν, φάνηκε από το γεγονός ότι οι δύο σερί ήττες που υπέστησαν από τους Ράπτορς, ήταν κάτι που συνέβη μόλις για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν. Δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στον Καναδά, δεν αντέδρασε στη μείωση της σειράς από τους Καναδούς κι έτσι έγινε το 2-2, με τους Ράπτορς να επικρατούν με άνεση 120-102. Κακή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο που δέχθηκε 65 πόντους, τα τρίποντα πάλι δεν μπήκαν και έτσι η διαφορά ξέφυγε, ενώ το μεγάλο της όπλο που είναι ο πάγκος της και οι πολλές λύσεις επιθετικές λύσεις, βρέθηκε σε κακό βράδυ. Το καλό νέο, αν υπάρχει τέτοιο, ήταν η επιστροφή του Αντετοκούνμπο στις καλές εμφανίσεις, καθώς σημείωσε 25 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά και η ανάκαμψη του Κρις Μίντλετον που είχε 30 πόντους με 11/15 σουτ. Αν πάντως θέλουν οι Μπακς να πάρουν πραγματικό προβάδισμα, πρέπει και ο βασικός πλέι-μέικερ, Μπλέντσο να ανεβάσει ρυθμούς.

Οι Ράπτορς όχι μόνο είναι ζωντανοί, αλλά ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2 και ίσως πιο εύκολα από όσο θα περίμεναν και οι ίδιοι. Στο 4ο ματς της σειράς, μπήκαν τα σουτ, στην άλλη πλευρά του γηπέδου έπαιξαν ικανοποιητική άμυνα και έτσι διαμορφώθηκε το 120-102. Μάλιστα, όλα αυτά, ενώ ο ηγέτης της ομάδας, Καουάι Λέοναρντ, παίζει με πρόβλημα τραυματισμού. Στο τρίτο παιχνίδι έπαιζε σχεδόν με ένα πόδι και στο τέταρτο ήταν φανερό ότι προσπαθούσε με όλους τους πιθανούς τρόπους και μετρημένα. Πέτυχε μόλις 19 πόντους, ωστόσο επιτέλους ο Λόουρι βγήκε μπροστά, έχοντας 25 πόντους και 6 ασίστ. Επιπλέον, ειδική μνεία πρέπει να γίνει και στον Πάουελ, που πλέον παίρνει περισσότερα λεπτά συμμετοχής και πραγματικά βοήθησε πάρα πολύ την ομάδα του και με σκορ και με ενέργεια.