Αθλέτικ Μπιλμπάο – Θέλτα

Για την εξασφάλιση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου παλεύει η Αθλέτικ Μπιλμπάο, για την παραμονή της στην κατηγορία η Θέλτα.

Ενώ τα πήγαινε εξαιρετικά μέχρι τώρα και έδειχνε ότι η εξασφάλιση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου είναι στο χέρι της, η Αθλέτικ κάνει… νερά στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν. Μετά την εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στην Αλαβές (1-1), ήρθε νέο κακό αποτέλεσμα, αφού ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Βαγιαδολίδ (1-0) σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι καίγονταν για τη νίκη. Έμεινε πίσω στο σκορ αρκετά νωρίς και η ουσιαστική της αντίδραση ήταν στο τελευταίο δεκάλεπτο που δημιούργησε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες, μεταξύ των οποίων και ένα δοκάρι. Είναι στην 7η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο και θέλει 4 βαθμούς στις τελευταίες δύο αγωνιστικές. Σημειώνεται ότι οι ισοβαθμίες με άμεσους ανταγωνιστές, ως η Σοσιεδάδ, Εσπανιόλ και Αλαβές δεν την ευνοούν. Χωρίς αγωνιστικά θέματα, αφού και ο Μπενιάτ είναι διαθέσιμος. Τρέχει σερί 13 αγώνων χωρίς ήττα εντός έδρας, με 7 νίκες και 6 ισοπαλίες.

Εκμεταλλεύθηκε τη συγκυρία που της παρουσιάστηκε η Θέλτα και επικράτησε εντός έδρας της Μπαρτσελόνα με 2-0. Αυτή η συγκυρία δεν ήταν άλλη, από το γεγονός ότι οι Καταλανοί έπαιξαν με τα δευτερότριτα λόγω του ματς που ακολουθούσε στο «Άνφιλντ» και έτσι με δύο γκολ στο τελευταίο 25λεπτο (67’ Μάξι Γκόμες, 87’ πέν. Άσπας) κατάφερε να πάρει ένα σημαντικότατο τρίποντο για την παραμονή της στην κατηγορία. Μόλις μία ήττα στα τελευταία 8 παιχνίδια της (4-3-1) και φυσικά δεν είναι τυχαίο ότι τότε ήταν που άρχισε να παίρνει τα πάνω του ο Ιάγκο Άσπας. Μπορεί όντως το σημερινό παιχνίδι να είναι πολύ σημαντικό, ωστόσο έχει ένα μαξιλαράκι ασφαλείας, γνωρίζοντας ότι την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται στο «Μπαλαΐδος» την υποβιβασμένη Ράγιο Βαγεκάνο. Τυχερή βάσει προγράμματος η Θέλτα.