Χάντερσφιλντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Την επιστροφή της στις νίκες ψάχνει η Γιουνάιτεντ και οφείλει να το κάνει κόντρα στην υποβιβασμένη Χάντερσφιλντ.
hudde united

Μάλλον θα ευχόταν να υπάρχει ένα κουμπί που θα την έβγαζε άμεσα από τη διαδικασία της Premier League. Κάθε ματς για τη Χάντερσφιλντ γίνεται ένας «εφιάλτης» κι αυτό αποδείχθηκε στην αναμέτρηση με αντίπαλο τη Λίβερπουλ. Διασυρμός καθώς ηττήθηκε με 5-0, σκορ που θα μπορούσε σίγουρα να είναι και υψηλότερο εις βάρος της, οπότε το ματς δεν αντέχει ούτε σε ανάλυση, ούτε σε κριτική. Έχει υποβιβαστεί εδώ και καιρό και κυρίως παλεύει με τον ίδιο της τον εαυτό, προκειμένου να συνεχίσει με αξιοπρέπεια τη χρονιά. Στα τελευταία 24 της παιχνίδια έχει 22(!) ήττες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα και λογικά αυτή η αρνητική επίδοση τα λέει όλα, χωρίς να χρειαστεί να ειπωθεί τίποτα περισσότερο. Επιστρέφει ο επιθετικός, Ντεπουάτρ, ενώ κανονικά υπολογίζονται οι Μόουι και ο τερματοφύλακας, Χάμερ.

Δεν νικάει όταν δεν παίζει καλά, δεν νικάει όμως ακόμα και όταν συμβαίνει το αντίθετο. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ειδικά στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Τσέλσι ήταν αρκετά καλή και άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ στο παιχνίδι, αλλά και πάλι δέχθηκε ένα γκολ με απίθανο τρόπο. Λάθος ερασιτέχνη τερματοφύλακα από τον κάκιστο Ντε Χέα στο 43’, χαρίζοντας το γκολ για τους φιλοξενούμενους, εξέλιξη που επηρέασε πολύ τη Γιουνάιτεντ, που έδειξε πάλι να κλονίζεται η αυτοπεποίθησή της. Μία κλασική ευκαιρία έβγαλε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Ρόχο έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά ο Πέδρο πάνω στη γραμμή έδιωξε την μπάλα. Τρεις σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη, αλλά θεωρητικά είναι στο παιχνίδι της 4άδας, αφού όλοι οι υπόλοιποι υποπίπτουν από τη μία γκέλα στην άλλη. Εύκολα τα παιχνίδια που της απομένουν, καθώς έχει το σημερινό και μετά εντός έδρας με την επίσης υποβιβασμένη Κάρντιφ. Εκτός ο Μπαϊγί, αμφίβολοι οι Σμόλινγκ και Τζόουνς.