Μπορντό – Λιόν

Ανοίγει η αυλαία της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γαλλίας με την αναμέτρηση ανάμεσα στην Μπορντό και τη Λιόν.
bordeaux lyon

Βρίσκεται σε μία φάση προγραμματισμού και οργάνωσης εν όψει της νέας σεζόν. Ο προπονητής, Πάουλο Σόουζα, ανέλαβε πριν από 1,5 μήνα και θέλει να σε ποιους μπορεί να βασιστεί την επόμενη χρονιά και ποιοι μπορούν να του κάνουν τη δουλειά. Στο τελευταίο της ματς κόντρα στη Νιμ εκτός έδρας, η εμφάνισή της ήταν αρκετά καλή, ωστόσο ηττήθηκε με 2-1 κόντρα στη ροή του αγώνα. Είχε δύο δοκάρια όσο το παιχνίδι ήταν στο 1-1 και από τη στιγμή που δεν τα έβαλε η ίδια, το έβαλε η Νιμ μέσω στατικής φάσης, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Σχηματισμός με 3-4-3 και αξιοποίηση νέων παικτών όπως ο Μάτζα, που ήρθε το καλοκαίρι από τη Σάντερλαντ. Βαθμολογικά δεν έχει κάποιο απτό κίνητρο και απλά βρίσκεται στη διαδικασία που περιγράψαμε παραπάνω. Μόλις μία ήττα στα 10 τελευταία εντός έδρας.

Ο Μπρούνο Ζενεσιό δήλωσε ότι αποχωρεί στο τέλος της σεζόν και επήλθε μία κάποια ηρεμία στις τάξεις των οπαδών της ομάδας. Παράλληλα, επέστρεψε και στις νίκες, έπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες. Επικράτησε 2-1 της Ανζέ εντός έδρας, με τους Ντεπάι και Τεριέ να πετυχαίνουν από ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο 89’ οι φιλοξενούμενοι απλά μείωσαν το σκορ χωρίς να συμβεί το οτιδήποτε στις καθυστερήσεις. Είχε προηγηθεί ο αποκλεισμός στο Κύπελλο, εντός έδρας από τη Ρεν (2-3) και οι ήττες από Ντιζόν (1-3) και Ναντ (2-1). Μετά το εκτός έδρας με την Μπορντό που είναι πολύ δύσκολο, ακολουθούν ματς με Λιλ και Μαρσέιγ. Οι «λιονέ» είναι 3οι με 59 βαθμούς, ωστόσο η Σεντ Ετιέν που είναι 4η με 56 δεν έχει λόγο να αφήσει τη μάχη της τριάδας. Από κοντά και η Μαρσέιγ με 54.