Μπασκόνια – ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Ματς-τελικός στη Βιτόρια ανάμεσα σε Μπασκόνια και ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με τους Ρώσους να προκρίνονται στο Final Four με νίκη.
baskonia csca

Μπορεί να επικράτησε καθαρά και απόλυτα δίκαια στη Μόσχα, κάνοντας το 1-1 και το break στη σειρά με την ΤΣΣΚΑ, αλλά η Μπασκόνια δεν μπόρεσε να κεφαλοποιήσει τη μεγάλη νίκη που πέτυχε. Με εμφανές το άγχος, αφού πλέον η σειρά είχε έρθει στα δικά της χέρια, μπήκε υπνωτισμένη στην άμυνα, αφού έμεινε πίσω με 10 πόντους (18-28), αλλά στη συνέχεια αντεπιτέθηκε, έχοντας και τη μεγάλη δύναμη της έδρας της. Ωστόσο, στις κρίσιμες στιγμές και ειδικότερα στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου έμεινε πίσω στο σκορ, γνωρίζοντας την ήττα με 77-84. Κορυφαίος και πάλι ο Πουαριέ (19 π., 15 ρ.), ακολούθησε ο Χίλιαρντ και ο Φόιγκτμαν, αλλά μέχρι εκεί. Σε πολύ ρηχά νερά οι Σενγκέλια, Γκαρίνο, Σιλντς, Χουέρτας και Βιλντόθα, άρα δεν μπορούσε με αυτές τις συνθήκες να πάρει ένα ματς τέτοιων συνθηκών κόντρα στην ΤΣΣΚΑ. Τώρα, καλείται να συνέλθει και κυρίως να βρει τα ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσει.

Έβγαλε χαρακτήρα την πιο κρίσιμη στιγμή η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς σπάνια είχε κληθεί να αντιδράσει έπειτα από break και με κορυφαίο τον Ντε Κολό, που έκανε την καλύτερή του εμφάνιση για τη φετινή σεζόν, επανέφερε τη σειρά στα δικά της χέρια. Μπήκε «γκαζωμένη» από το 1ο δεκάλεπτο, παίρνοντας διαφορά 10 πόντων (18-28), ενώ ακόμα κι όταν φυσιολογικά πιέστηκε από τους γηπεδούχους ήταν απόλυτα ψύχραιμη. Σημείο-κλειδί η άμυνά της που σίγησε τα περισσότερα επιθετικά όπλα των γηπεδούχων και φυσικά επιθετικά σημείο αναφοράς ήταν ο Ντε Κολό. Ο Γάλλος γκαρντ -που το όνομά του ακούγεται εσχάτως για τη Ρεάλ Μαδρίτης- είχε σε 26 λεπτά, 28 πόντους με 4/6 τρίποντα, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ το supporting cast ήταν οι Χίγκινς (11 π.), Κλάιμπερν και Χάινς (10 π.). Τώρα καλείται να τελειώσει τη δουλειά, εκμεταλλευόμενη κυρίως την απογοήτευση που ενδεχομένως θα υπάρχει στο αντίπαλο «στρατόπεδο».