Φενερμπαχτσέ – Γαλατασαράι

Παλεύουν για την παραμονή οι γηπεδούχοι, να μειώσουν από την κορυφή θέλουν οι φιλοξενούμενοι.

Στο 1-1 έμεινε εκτός έδρας απέναντι στην Ανκαραγκουτσού η Φενερμπαχτσέ την περασμένη αγωνιστική και το αποτέλεσμα σίγουρα την αδικεί, αφού ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν οι κυρίαρχοι, όμως βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 44′. Στην επανάληψη υπήρξαν λιγότερες φάσεις, όμως τελικά ήρθε η ισοφάριση στο 67′. Με αυτόν το βαθμό, η ομάδα του Γιανάλ αποσπάστηκε στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη και σήμερα στο ντέρμπι μίσους θέλει οπωσδήποτε νίκη για να ξεφύγει κι άλλο. Στα αγωνιστικά, τιμωρημένος είναι ο χαφ Εκίτσι, ενώ εκτός παραμένουν εδώ και καιρό ο φορ Φρέι, ο μεσοεπιθετικός Μπενθία και ο μέσος Τσιγκέρσι.Στην κορυφή της επίθεσης θα ξεκινήσει ο Σολδάδο.

Δύο σερί ματς απέναντι στη Μαλάτιασπορ εντός έδρας έδωσε τις προηγούμενες μέρες η Γαλατασαράι. Στο κύπελλο έμεινε στο 0-0, όμως στο πρωτάθλημα επικράτησε εύκολα με 3-0. Στο τελευταίο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 45′ με πέναλτι, ενώ με την αρχή της επανάληψης έγινε το 2-0. Το σκορ έκλεισε στο 89′ ξανά με πέναλτι. Η ομάδα του Τερίμ σήμερα θέλει να εκμεταλλευτεί την ήττα της πρωτοπόρου Μπασακσεχίρ και με μια δική της νίκη να την πλησιάσει στο -2. Ωστόσο αυτό δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα για την «Τζιμ Μπομ», η οποία έχει να νικήσει σε αυτό το γήπεδο από το 1999! Στο αγωνιστικό μέρος, τιμωρημένοι είναι οι στόπερ Λουϊντάμα και Μαρκάο, ενώ επιστρέφει ο μέσος Εντιαγέ. Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του φορ Μήτρογλου, ο οποίος έχει ενοχλήσεις.