Μπεσίκτας – Μπασάκσεχιρ

Κρίσιμη αναμέτρηση για τη μάχη του τίτλου στην Τουρκία, ανάμεσα στην Μπεσίκτας και την Μπασάκσεχιρ.
besiktas basak

Το γεγονός ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση πιστοποίησε η Μπεσίκτας στο εκτός έδρας ματς κόντρα στη Ρίζεσπορ. Μόλις στα πρώτα 15 λεπτά κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 και παρά τις μειώσεις του σκορ από τους γηπεδούχους, οι φιλοξενούμενοι ήταν ισοπεδωτικοί, φτάνοντας στη νίκη με το σκορ-μαμούθ, 7-2! Δέκα ματς στον β’ γύρο παραμένει αήττητη, έχοντας 30 γκολ υπέρ της, δηλαδή 3 γκολ ανά παιχνίδι. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να σβηστεί ό,τι έχει γίνει μέσα στη σεζόν, καθώς παραμένει στο -11 από την κορυφή και την Μπασάκ, την οποία φιλοξενεί σήμερα. Ο προφανής της στόχος δεν είναι φυσικά το πρωτάθλημα, αλλά η δυνατότητα να βρεθεί στη 2η θέση, από την οποία απέχει 5 βαθμούς, καταδιώκοντας τη Γαλατά. Οι δύο απίθανες ισοπαλίες που έχει φέρει κόντρα στην ουραγό, Ερζουρούμσπορ και τη Φενέρ (το υπέρ της 3-0 έγινε 3-3) της έχουν κοστίσει σε μεγάλο βαθμό. Εκτός ο τραυματίας Κουαρέσμα, αμφίβολος ο μπακ, Αντριάνο.

Ήταν τόσο εύκολη η νίκη της Μπασάκ στην έδρα της Κόνιασπορ, που το 2-0 της επικράτησής της έδινε την αίσθηση σε κάποιον ότι μπορούσε να διαμορφωθεί όποια στιγμή ήθελαν οι φιλοξενούμενοι. Έχοντας και πάλι μεγάλο όπλο την άμυνά της και την επιθετική της αποτελεσματικότητα, δεν αγχώθηκε καθόλου, φτάνοντας στη νίκη με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (50’, 69’). Παραμένει στην 1η θέση, έχοντας διαφορά 6 βαθμών από τη 2η Γαλατά και απόψε δίνει ένα από τρία εκτός έδρας ματς που έχει μέχρι την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Για την ίδια τώρα αρχίζουν τα δύσκολα, αφού και τα προηγούμενα τρία χρόνια βρέθηκε σε θέση ισχύος, αλλά στο τέλος δεν είχε το μέταλλο για την κατάκτηση του τίτλου. Πολύ καλή στα εκτός έδρας ματς της, αφού έχει 13 αγώνων χωρίς ήττα. Σημαντική η απουσία του βασικού στόπερ, Επουρεάνου, ενώ το ίδιο ισχύει για τους Αρντά Τουράν και Γκοκχάν Ίνλερ.