ΑΕ Λεμεσού – ΑΠΟΕΛ

Ακόμα ένα βήμα που θα τη φέρει πιο κοντά στον τίτλο θέλει να κάνει ο ΑΠΟΕΛ στην έδρα της ΑΕ Λεμεσού
aelemesou apoel

Μεσοβδόμαδη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕ Λεμεσού για τον θεσμού του Κυπέλλου. Πολύ καλή και ψυχωμένη εμφάνιση έφερε τη νίκη με 2-1 επί του Απόλλωνα Λεμεσού, η οποία της δίνει ένα οριακό μεν, προβάδισμα δε πρόκρισης για τον τελικό της διοργάνωσης. Το δεύτερο ματς που θα κρίνει και την πρόκριση θα πραγματοποιηθεί στις 17 του μήνα. Μέχρι τότε, όμως, έχει κρίσιμες υποχρεώσεις, αρχής γενομένης από τη σημερινή αναμέτρηση κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Για τις υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα, προέρχεται επίσης από νίκη κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα εκτός έδρας με 2-0 και επιτέλους πέτυχε την πρώτη της νίκη, που τη χρειαζόταν αφού είχε μείνει αρκετά πίσω. Σε τρομερή κατάσταση ο Ισπανός, Χουράδο, που πέτυχε και τα τέσσερα τελευταία γκολ της ομάδας τους. Ο ΑΠΟΕΛ είναι ο κακός της δαίμονας, αφού έχει 7 ήττες και 4 ισοπαλίες στις τελευταίες 11 μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Επίσης είχε μεσοβδόμαδες αγωνιστικές υποχρεώσεις ο ΑΠΟΕΛ, επίσης για το Κύπελλο και τελικά επικράτησε πολύ δυσκολότερα του αναμενομένου, 1-0 το Παραλίμνι. Χρυσός σκόρερ για τους «γαλαζοκίτρινους» ήταν ο Μερκής στο 85’, που μπόρεσε να βρει δίχτυα, όταν αδυνατούσαν όλοι οι επιθετικογενείς παίκτες της ομάδας. Μέχρι και πέναλτι χάθηκε, αλλά το γκολ της νίκης επιτεύχθηκε. Παρ’ όλα αυτά, στο πρωτάθλημα δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο, μένοντας στο 1-1 με την Ομόνοια, σε ένα παιχνίδι που επίσης είχε πολλές ευκαιρίες και προηγήθηκε πολύ νωρίς στο 8’. Ισοφαρίστηκε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς να βρει απάντηση.