Αποτελέσματα Μουντιάλ 3/7

The Prophet4 Ιουλίου2018

Σουηδία και Αγγλία πήραν την πρόκριση και θα βρεθούν αντιμέτωπες στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Σουηδία - Ελβετία : 1-0

Tρελαίνει κόσμο η Σουηδία! Για ακόμα μία φορά σε αυτό το Μουντιάλ έδειξε πως είναι για… πολλά, επικρατώντας με 1-0 της Ελβετίας, παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Αγγλία. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Φόρσμπεργκ στο 68'.

Οι Σουηδοί ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς, χάνοντας ήδη στο δεκάλεπτο δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Μάρκους Μπεργκ. Από την άλλη μεριά, οι Ελβετοί δυσκολεύονταν αρκετά, καθώς ο Άντερσον είχε παρατάξει την ομάδα του με διπλή ζώνη άμυνας που έδειχνε αδιαπέραστη. Στο 28', ο Μπεργκ έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, ενώ χρειάστηκε να φτάσει το 39' για να φανούν απειλητικοί οι Ελβετοί, όταν ο Ντζεμαΐλι σούταρε άστοχα περίπου από το σημείο του πέναλτι. Το ημίχρονο έκλεισε ξανά με ευκαιρία της Σουηδίας, αυτή τη φορά, όμως, "δράστης" ήταν ο Έκνταλ, ο οποίος από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η δράση στο Μουντιάλ… φουντώνει με ανταγωνιστικές αποδόσεις (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με φάση για τους Σκανδιναβούς και είχε γίνει φανερό πως αργά ή γρήγορα θα ερχόταν για αυτούς το γκολ. Έτσι κι έγινε, στο 68' ο Φόρσμπεργκ άδειασε με ωραία προσποίηση έξω από την περιοχή τον Μπεχράμι έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Ακάντζι, μπερδεύοντας τον Ζόμερ και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0! Από εκεί και πέρα, το ματς δεν επεφύλασσε κάτι συνταρακτικό και λίγο έλειψε η Σουηδία να κάνει το 2-0 στις καθυστερήσεις, όταν αρχικά ο διαιτητής έδειξε πέναλτι σε σπρώξιμο του Λανγκ στον Όλσον, όμως με τη χρήση του VAR διαπίστωσε πως το μαρκάρισμα έγινε εκτός περιοχής. Το φάουλ εκτέλεσε ο Τόιβονεν, όμως απέκρουσε ο Ζόμερ και έτσι έμεινε το τελικό 1-0 που έδωσε την πρόκριση στους "8" ενός Μουντιάλ για τη Σουηδία μετά από 24 χρόνια.

Ο άσος των Σουηδών πριν την ένανρξη του ματς βρισκόταν στο εξαιρετικό 3,00!

Koλομβία - Αγγλία : 1-1 (3-4 πέν.)

Σε ένα φτωχό πρώτο μέρος -από άποψη φάσεων- η Αγγλία μπήκε καλύτερα στο ματς, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως ουσιαστικά κατάφερε να απειλήσει μόνο μια φορά στο 16' με κεφαλιά του Χάρι Κέιν ύστερα από ωραία μπαλιά του Τρίπιερ, ο οποίος ήταν ο καλύτερος παίκτης των "λιονταριών" στο πρώτο μέρος, οργώνοντας τη δεξιά πτέρυγα. Στο μισάωρο, οι "καφετέρος" κατάφεραν να ισοροπήσουν το ματς, όμως το μόνο που είχαν να επιδείξουν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ήταν ένα άσχημο σουτ του Κιντέρος στο 33'. Έτσι, το 0-0 έμεινε στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού. Όπως ήταν λογικό η Αγγλία βγήκε για να πιέσει και στο 54' κατάφερε να κερδίσει πέναλτι σε σπρώξιμο του Κάρλος Σάντσεθ στον Κέιν μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να αρνείται να δει το VAR. O ίδιος ο Κέιν ανάλαβε την εκτέλεση και στο 57' έγραψε το 1-0 για την Αγγλία. Από εκεί και πέρα το ματς άρχισε να γίνεται όλο και πιο σκληρό με τις κίτρινες να βγαίνουν βροχή, κυρίως από τη μεριά των λατινοαμερικάνων. Στο 81' ήρθε η προειδοποίηση από τους Κολομβιανούς όταν από λάθος του Γουόκερ, ο Μπάκα βρήκε τον Κουαδράδο με το σουτ του τελευταίου να φεύγει άουτ. Και εκεί που όλοι νόμιζαν πως τα πάντα είχαν κριθεί, στο 93' ήρθε ο Γέρι Μίνα και με κεφαλιά -ύστερα από το πρώτο κόρνερ της Κολομβίας στο ματς- έγραψε το 1-1 και οδήγησε την αναμέτρηση στην παράταση.

Εκεί, η Κολομβία είχε το ψυχολογικό αβαντάζ και στο 104' έχασε ευκαιρία με κεφαλιά του Φαλκάο, ενώ οι Άγγλοι μόλις ξεπέρασαν το… σοκ έχασαν και αυτοί με τη σειρά τους ευκαιρία, όταν στο 112' το σουτ του Ρόουζ από πλάγια πέρασε λίγο άουτ. Από εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι και το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί έλαμψε το άστρο του Πίκφορντ, με τον γκολκίπερ της Έβερτον να πραγματοποιεί καθοριστική επέμβαση στην εκτέλεση του Μπάκα και αμέσως μετά ο Ντάιερ να στέλνει τα "λιοντάρια" στα προημιτελικά όπου θα βρεθούν αντιμέτωπα με τη Σουηδία.