Δίκαια στους οκτώ η Κολομβία

Με μια ακόμη πειστική εμφάνιση στο Μουντιάλ, η Κολομβία επικράτησε με 2-0 της Ουρουγουάης και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Και τα δύο γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Χάμες Ροντρίγκεζ, ο οποίος έχει πλέον πέντε και είναι πρώτος σκόρερ του τουρνουά (χθες παιζόταν με 35,00 για πρώτος σκόρερ του τουρνουά). Μάλιστα, το πρώτο, ίσως να είναι και το καλύτερο του Παγκοσμίου κυπέλλου της Βραζιλίας, ως τώρα. Μέχρι το 28′, είχαμε κάνα δυο καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες, χωρίς πάντως να χαθεί η μεγάλη ευκαιρία. Σε αυτό το λεπτό όμως, μια καταπληκτική έμπνευση του Ροντρίγκεζ, έβαλε την Κολομβία μπροστά στο σκορ. Ο παίκτης της Μονακό κατέβασε την μπάλα με το στήθος, αρκετά έξω από την μεγάλη περιοχή και πριν πέσει η μπάλα κάτω, σούταρε και έστειλε τον Μουσλέρα για… βρούβες. Η Ουρουγουάη πίεσε πολύ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έφτασε κοντά στο γκολ, όταν στο 39′, ο Άλβαρο Περέιρα έκανε τη σέντρα, ο Ροντρίγκεζ έκανε το διαγώνιο σουτ και ο εξαιρετικός Οσπίνα, έδιωξε δύσκολα. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με την Ουρουγουάη να είναι πιο επιθετική, όμως στο 50′, ύστερα από έναν ωραίο συνδυασμό και κεφαλιά ασίστ του Κουαδράδο, ο Ροντρίγκεζ έκανε το 2-0. Από κει και πέρα, μόνο η Ουρουγουάη υπήρχε μέσα στο γήπεδο. Η Κολομβία απλώς αμυνόταν (σωστά πάντως) και ο Οσπίνα προσπαθούσε να κρατήσει το μηδέν παθητικό. Τελικά τα κατάφερε, αφού δεν μπόρεσαν να τον νικήσουν ούτε στο 64′ ο Ροντρίγκεζ, ούτε ο Στουάνι στο 70′, ούτε ο Μάξι Περέιρα στο 80′, αλλά ούτε και ο Καβάνι στο 85′. Γενικά θα λέγαμε πως δίκαια η Κολομβία είναι στα προημιτελικά, αλλά έχω την εντύπωση πως το ματς θα ήταν πολύ διαφορετικό αν έπαιζε ο Σουάρες.

Έτσι, βγήκε και το πρώτο ζευγάρι της προημιτελικής φάσης, που θα είναι το Βραζιλία – Κολομβία.