Παίρνω το … σομπρεράκι μου και φεύγω για τους 16

chicharito

Το Μεξικό κέρδισε εύκολα την Κροατία με 3-1 και προκρίθηκε στους 16 της διοργάνωσης. Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες δεν είχαν πολύ καλές ευκαιρίες, με τους Κροάτες να έχουν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους και τους Μεξικάνους να παίζουν έξυπνα. Οι νικητές είχαν και τις δύο μεγάλες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου. Στο 16′ ο Ερέρα έκανε ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Περάλτα έχασε τετ α τετ. Στο δεύτερο ημίχρονο, το Μεξικό ανέβασε την απόδοσή του και αντί να πιέζουν οι Κροάτες που χρειάζονταν το αποτέλεσμα, πίεζε η ομάδα του Ερέρα. Στο 64′ δεν δόθηκε πεντακάθαρο πέναλτι στο Μεξικό, όταν μετά από σουτ του Γουαρδάδο, ο Σρνα απέκρουσε με το χέρι. Το πρώτο γκολ του Μεξικού ήρθε από στημένο στο 72′, με κεφαλιά του Ράφαελ Μάρκεζ, ύστερα από καλή εκτέλεση κόρνερ. Στο 75′ ο Γουαρδάδο τελείωσε με πανέμορφο πλασέ μια εξαιρετική αντεπίθεση της ομάδας του, κάνοντας το 2-0. Οι Κροάτες αντέδρασαν τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Μορένο έδιωξε πάνω στη γραμμή του τέρματος, το σους του Ρέμπιτς. Τα πάντα τελείωσαν στο 83′, όταν ο Τσιτσαρίτο έκανε με κεφαλιά το 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι Ευρωπαίοι ήταν να μειώσουν με τον Κόβασιτς στο 87′. Να σημειώσουμε πως η Κροατία τελείωσε το ματς με 10 παίκτες, αφού ο Ρέμπιτς δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα στο 89′, για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Πένια. Έτσι, το Μεξικό προκρίθηκε στην επόμενη φάση και θα δούμε ματσάρα στους 16 κόντρα στην Ολλανδία.