Μουντιάλ 1954: Το θαύμα της Βέρνης

thauma vernis

Από τις 16 Ιουνίου 1954 έως τις 6/7 του ίδιου έτους, διεξήχθη το Μουντιάλ της Ελβετίας. Ο λόγος που η Ελβετία ανέλαβε την διοργάνωση ήταν γιατί η FIFA ήθελε να γιορτάσει τα 50 χρόνια από την ίδρυσή της, μέσα στην έδρα της. Σε έξι πόλεις έγιναν οι αγώνες του παγκοσμίου κυπέλλου. Πρόκειται για τις Βασιλεία, Βέρνη, Γενεύη, Λωζάνη, Λουγκάνο, Ζυρίχη. Το τρόπαιο κατέκτησε τελικά η Δυτική Γερμανία, επικρατώντας στον τελικό της Ουγγαρίας με 3-2. Ο τελικός διεξήχθη στην Βέρνη , μπροστά σε 64.000 θεατές στο Βάνκντορφ Στάδιο. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόσιτς με 11 γκολ.

Θα έχουμε… θαύμα και στη Ρωσία; (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

Στην πρώτη φάση είχαμε τέσσερις ομίλους με τέσσερις ομάδες έκαστος.  Η τελική βαθμολογία ήταν η εξής:

Α’ Όμιλος: Βραζιλία 3, Γιουγκοσλαβία 3, Γαλλία 2, Μεξικό 0.
Β’ Όμιλος: Ουγγαρία 4, Δυτ. Γερμανία 2, Τουρκία 2, Νότια Κορέα 0.
Γ’ Όμιλος: Ουρουγουάη 4, Αυστρία 4, Τσεχοσλοβακία 0, Σκωτία 0.
Δ’ Όμιλος: Αγγλία 3, Ελβετία 2, Ιταλία 2, Βέλγιο 1.

Ο τελικός:

Ουγγαρία – Δυτική Γερμανία 2-3 (Πούσκας 6′, Τσίμπορ 8′ – Μόρλοκ 10′, Ραν 18′, 84′.

Όσον αφορά τον τελικό, η Ουγγαρία ήταν το μεγάλο φαβορί, αλλά αυτό μέσα στο γήπεδο φάνηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Από τη μία είχαμε τους Μαγυάρους, με 31 διεθνή ματς τα τελευταία έξι χρόνια και 23 νίκες και τέσσερις ισοπαλίες, χρυσοί ολυμπιονίκες το 1952 και με τον Πούσκας στη σύνθεσή τους. Από την άλλη, η “νασιονάλμανσάφτ” με ερασιτέχνες παίκτες, πληγωμένη από τον πόλεμο, με ποδοσφαιριστές ως επί το πλείστον της Καϊζερσλάουτερν, ταλαιπωρημένους λόγω της εθνικότητάς τους. Γι’ αυτό ο τελικός αυτός ονομάζεται ως και σήμερα, το “θαύμα της Βέρνης”. Βέβαια, θα πρέπει να συνυπολογίσουμε την αρνητική για την Ουγγαρία διαιτησία (επιθετικό φάουλ του Ραν στο 2-2, πιθανότατα κανονικό γκολ του Πούσκας στο 87′ ακυρώθηκε ως οφ σάιντ, καθαρό πέναλτι υπέρ του Κότσιτς δεν δόθηκε στις καθυστερήσεις), το αντιαθλητικό παιχνίδι των Γερμανών (σχεδόν είχαν κουτσάνει τον Πούσκας), καθώς και τις φήμες για ενέσεις των Γερμανών με βιταμίνη C στο ημίχρονο, γεγονός που αποδεικνύεται και από την επιδημία ίκτερου των τροπαιούχων.