Η καλύτερη ομάδα μπάσκετ όλων των εποχών!

Σαν σήμερα πριν 26 χρόνια η αυθεντική dream team κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης, επικρατώντας με 117-85 επί της Κροατίας.
dream team

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1992, για πρώτη φορά στην ιστορία, δόθηκε στις ΗΠΑ η ευκαιρία να αγωνιστούν σε διοργάνωση με τους επαγγελματίες παίκτες της από το ΝΒΑ, καθώς μέχρι τότε λάμβαναν μέρος μόνο οι αθλητές από τα Πανεπιστήμια. Ε, δεν ήθελε και πολύ ώστε να μαζευτεί όλη η… αφρόκρεμα του κορυφαίου πρωταθλήματος μπάσκετ στον κόσμο, συνθέτοντας την τρομερή Dream Team: την καλύτερη ομάδα μπάσκετ όλων των εποχών.

Μια ματιά στο ρόστερ εκείνης της Dream Team, αρκούσε για να φέρει ζάλη στον οποιοδήποτε. Καταρχάς, στην θέση του πλέι-μέικερ υπήρχαν οι Μάτζικ Τζόνσον και Τζον Στόκτον, στο “2” ο κορυφαίος Μάικλ Τζόρνταν με τον Κλάιντ Ντρέξλερ, στο “3” οι Λάρι Μπερντ, Σκότι Πίπεν και Κρις Μάλιν, στην θέση του πάουερ-φόργουορντ οι Καρλ Μαλόουν και Τσαρλς Μπάρκλεϊ και στη θέση του σέντερ δέσποζαν τα… θηρία Πάτρικ Γιούιν και Ντέιβιντ Ρόμπισον συν τον πρωταθλητή με το Πανεπιστήμιο του Duke το 1992, Κρίστιαν Λέτνερ, ο οποίος στο μέλλον δεν εξελίχθηκε στον παίκτη που όλοι περίμεναν. Προπονητής αυτής της “διαστημικής” ομάδας ήταν ο Τσακ Ντέιλι, με τον οποίο οι Ντιτρόιτ Πίστονς είχαν κατακτήσει δύο σερί πρωταθλήματα (1989 και 1990).

Η Dream Team κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τουρνουά, παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ, συνδυάζοντας την ουσία με το θέαμα στο παιχνίδι της. Πήρε την πρώτη θέση σημειώνοντας μόνο νίκες (8), κερδίζοντας τους αντιπάλους με μέσο όρο διαφορά… 44 πόντων. Διέλυσε την Ανγκόλα με +68 (116-48), ενώ στον τελικό απέναντι στην Κροατία των Κούκοτς, Ράντζα και Πέτροβιτς επικράτησε με +32 (117-85). Αδιαμφισβήτητα, η παρουσία εκείνης της ομάδας ήταν το highlight των Ολυμπιακών Αγώνων της Βαρκελώνης

Ο Μάικλ Τζόρνταν, ο κορυφαίος μπασκετμπολίστας όλων των εποχών, ήταν ο πιο δημοφιλής παίκτης της ομάδας, αλλά ο MVP εκείνης της Dream Team ήταν ο Τσαρλς Μπάρκλεϊ, ο οποίος απόλαυσε όσο κανείς άλλος την συμμετοχή του σε εκείνους τους Ολυμπιακούς Αγώνες, όντας ο πρώτος σκόρερ της με 18 πόντους μέσο όρο, μαζεύοντας και 4.1 ριμπάουντ ανά παιχνίδι.