Βελτιωμένες στην έδρα τους οι Μιάλμπι και Χάλμσταντ

eafcdacbb

Η 12η αγωνιστική του Σουηδικού πρωταθλήματος που ξεκίνησε χθες συνεχίζεται σήμερα με δύο ματσάκια. Στο πρώτο από αυτά η Μιάλμπι υποδέχεται στο “Στρομβάλεν” την Ατβίνταμπεργκ. Το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έχουν αφήσει ανεκμετάλλευτη την έδρα τους (1-1-3) σε συνδυασμό με τις κακές τους εξόδους (1-1-4), τούς έχει φέρει στην δεύτερη θέση από το τέλος και ήδη ανησυχούν για την παραμονή τους. Η τελευταία τους εμφάνιση συνοδεύτηκε με εντός έδρας ήττα από την πρωταθλήτρια Μάλμε με γκολ από το πρώτο ημίχρονο. Μοναδική απουσία ο τιμωρημένος Θόρισον. Η δε Ατβίνταμπεργκ παρόλο που στην έδρα της είναι εξαιρετική (4-2-0), μακριά από αυτήν δεν έχει καταφέρει να πάρει ούτε νίκη (0-2-3) κι έτσι βρίσκεται με 16 βαθμούς στην 8η θέση της βαθμολογίας. Στο τελευταίο της ματς έδειξε να βελτιώνεται εκτός έδρας (τουλάχιστον αμυντικά), αφού πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Χέλσινμποργκ με 0-0. Πλήρης η αποστολή. Τον πρώτο λόγο έχει εδώ η ισοπαλία.

Στο δεύτερο σημερινό παιχνίδι, η Χάλμσταντ φιλοξενεί την Κάλμαρ. Η Χάλμσταντ με 8 βαθμούς ισοβαθμεί με την Μιάλμπι στη ζώνη του υποβιβασμού, ωστόσο έχει δείξει αρκετά σημάδια βελτίωσης όσον αφορά στις εντός έδρας εμφανίσεις της (2-2-1), ενώ εκτός έδρας είναι απογοητευτική (0-0-6). Έχει την χειρότερη άμυνα στην Allsvenskan, αφού έχει δεχτει 21 τέρματα σε 11 αγωνιστικές. Η τελευταία της ήττα ήρθε από την Ατβίνταμπεργκ με 1-0 με γκολ από το 11′. Δεν αντιμετωπίζει κανένα αγωνιστικό πρόβλημα. Στον αντίποδα, η Κάλμαρ βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς κι αυτό οφείλεται στην συμπαγή της άμυνα και στο γεγονός ότι έχει ηττηθεί μόλις μια φορά. Για την ακρίβεια εντός έδρας έχει σκορ 3-3-0 κι εκτός 3-1-1. Στο τελευταίο της ματς κέρδισε με 2-0 την Χέλσινμποργκ με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Εκτός οι τραυματίες Γκούτου, Θόρμπιονσον και Λάρσον. Κι εδώ είναι ισχυρό το σημείο της ισοπαλίας αλλά αν έπρεπε να γείρω προς τα κάπου, τότε θα πήγαινα με τον άσο.