Basket League: Ξεσπάει ο Ολυμπιακός
Μετά τον διασυρμό της Ισπανίας από την Μπασκόνια ο Ολυμπιακός θα προσπαθήσει να χρυσώσει το χάπι κόντρα στον ΓΣΛ Φάρο.

Στην σκιά του μεγάλου ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό διεξάγονται απόψε τα Ρέθυμνο – Άρης και Ολυμπιακός – ΓΣΛ Φάρος για τη 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ρέθυμνο – Αρης

Σημαντικό διπλό για το Ρέθυμνο στα Τρίκαλα με 86-76 στην παράταση. Εμειναν από δυνάμεις οι αντίπαλοί τους στο έξτρα πεντάλεπτο. Φοβερός ο Μούντι με 28 πόντους. Στόχος των Κρητικών τα πλέι οφ και φέτος. Ποντάρει στη δύναμη των Αμερικανών του εκτελεστικά. Σταθερές αξίες και οι Αρμστεντ, Γούντγουϊν. Τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία. Ο Άρης πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Πανιωνίου με 87-81 παρότι στην πρώτη περίοδο βρέθηκε να κυνηγάει διψήφιες διαφοράς. Ακολούθησε η ταπεινωτική ήττα στο Τσάμπιονς Λιγκ από τη Ναντέρ με 91-63. Ακολουθεί το ματς με τη Βόννη. Αδυνατεί να βρει ένα σταθερό αγωνιστικό προφίλ. Εξαιρετική πρόσφατη παράδοση κόντρα στο Ρέθυμνο με έξι νίκες στα επτά τελευταία ανεξαρτήτως έδρας. Φαβορί μεν το Ρέθυμνο, αλλά ο Άρης δεν πρόκειται να παραδοθεί αμαχητί. Έχει τους παίκτες με εμπειρία για να γυρίσουν τον διακόπτη. Μεγάλη απώλεια αυτή του έμπειρου Αθηναίου στα γκαρντ. Αν έπαιζε θα πήγαινα πιο εύκολα στο διπλό με 7-8 πόντους χάντικαπ. Τώρα δεν μπλέκω…

Άνιση μάχη στο ΣΕΦ. Παίξε νόμιμα (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

Ολυμπιακός – ΓΣΛ Φάρος

Το φυσάει και δεν κρυώνει ο Ολυμπιακός. Τεράστιο κάζο στη Χώρα των Βάσκων από την Μπασκόνια και ταπεινωτική ήττα με 86-54. Μάλιστα μπήκε δυνατά στο ματς βρισκόμενος μπροστά στο σκορ με 8-0 στο ξεκίνημα και 21-16 στην πρώτη περίοδο. Δέχτηκε 36 πόντους στην τρίτη περίοδο. Αρνητικό ρεκόρ αν αναλογιστούμε πως μιλάμε σταθερά μια μία τοπ άμυνα στη διοργάνωση. Τα έσπασε από την γραμμή του τριπόντου με 5/30. Πάλεψε μόνο ο Πρίντεζης με 13 πόντους. Παραμένουν στα πιτς Αγραβάνης και Τίλι. Άπαντες θέλουν να ξεπεράσουν με μια πειστική εμφάνιση τη χειρότερη φετινή τους βδομάδα. Μην ξεχνάμε πως νωρίτερα είχαν ηττηθεί στην Πυλαία από τον ΠΑΟΚ με 78-71. Ο Φάρος πάλεψε το ματς με το Λαύριο, βρισκόταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, αλλά τον πρόδωσε για ακόμα μια φορά η τραγική του άμυνα. Ήττα με 87-80. Έβδομη ήττα στα έντεκα φετινά ματς. Σταθερά σε υψηλά επίπεδα Παπαντωνίου, Σάφτεναρ και Μπάντερ. Στις πέντε φετινές της εξόδους η φιλοξενούμενη ομάδα έχει υποστεί 4 ήττες επιτρέποντας 87 πόντους κατά μέσο όρο. Με δεδομένο ότι ο Ολυμπιακός θα προσπαθήσει να χρυσώσει το χάπι μετά την ταπείνωση της Ισπανίας θα επιλέξω το over 91,5 στους πόντους των «ερυθρολεύκων».

Talleres

A' Αργεντινής: Δεν πείθει όπως πέρσι η Ταγιέρες

The Prophet17 Αυγ 201815:49

Mε δύο αναμετρήσεις ανοίγει απόψε η αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής της Σούπερλιγκα στην Αργεντινή. Πιο συγκεκριμένα, η Ταγιέρες υποδέχεται την Ροζάριο Σεντράλ και η Νιούελς Ολντ Μπόις αντιμετωπίζει την Ιντεπεντιέντε…περισσότερα

Bertrand traore 750x410

Ρεμς – Λιόν: Και οι δύο για το 2/2

Pavlokous17 Αυγ 201814:00

Σέντρα στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γαλλίας ανάμεσα σε δύο ομάδες που άρχισαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους. Η Ρεμς που επικράτησε εκτός έδρας της Νις σε μία από τις πολλές εκπλήξεις της 1ης αγωνιστικής, φιλοξενεί τη Λιόν, που δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στην Αμιάν…περισσότερα

Js145649971

Μπέρμιγχαμ - Σουόνσι: Ο Μονκ κόντρα στην ομάδα της ζωής του

Pavlokous17 Αυγ 201813:00

Σέντρα στην 3η αγωνιστική της Championship, με την Μπέρμιγχαμ να ψάχνει ακόμα την πρώτη της νίκη, με αντίπαλο τη Σουόνσι που έχει κάνει το 2/2. Κεντρικό πρόσωπο ο προπονητής των γηπεδούχων, Γκάρι Μονκ, αφού ψάχνει τη δική του λύτρωση κόντρα σε μια ομάδα με την οποία έχει συνδεθεί σε όλη του τη ζωή…περισσότερα