Γκόιας – Φλαμένγκο

Εκτός έδρας δοκιμασία για την πρωτοπόρο.
goias flamengo

Aπό τη βαριά ήττα με 4-1 στην έδρα της Ατλέτικο Παραναένσε προέρχεται η  Γκόιας. Το περίεργο για τους φιλοξενούμενους ήταν ότι εκείνοι ήταν που πήγαν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ, όμως στην επανάληψη κατέρρευσαν. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού οι γηπεδούχοι είχαν κάνει το σκορ 3-1 και στις καθυστερήσεις πέτυχαν και το τέταρτο. Πάντως, η ομάδα του Νέι Φράνκο τα πάει περίφημα μέχρι στιγμής, έχοντας 11 νίκες σε 28 ματς και λογικά πολύ δύσκολα θα κινδυνέψει. Στα αγωνιστικά, επιστρέφει κανονικά ο χαφ Ζιλμπέρτο, οπότε ο έμπειρος τεχνικός έχει μια πλήρη αποστολή να διαχειριστεί. Μπαρσία, Μίκαελ και Ράφαελ Μούρα θα ξεκινήσουν στη γραμμή κρούσης των γηπεδούχων.

Η Φλαμένγκο, από την άλλη μεριά, έπαιξε όσο χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη με 1-0 επί της νεοφώτιστης Μασέιο την περασμένη αγωνιστική. Η “Φλα” προερχόταν από τη μεγάλη νίκη με 5-0 επί της Γκρέμιο για το Λιμπερταδόρες, οπότε η χαλάρωση ήταν δεδομένη. Το γκολ της νίκης ήρθε στο 9′ με τον Αρασκαέτα και με το νέο τρίποντο η ομάδα του Ζεσούς διατηρήθηκε στο +7 από τη δεύτερη Παλμέιρας, όμως σήμερα η διαφορά αυτή έχει τη δυνατότητα να πιάσει διψήφιο αριθμό. Στο αγωνιστικό μέρος, εκτός θα μείνει ο πρώτος γκολκίπερ Ντιέγκο Άλβες και τη θέση του θα πάρει ο Σέζαρ, ενώ στο κέντρο της άμυνας επιστρέφει ο Πάμπλο Μάρι, ο οποίος θα συνθέσει το δίδυμο μαζί με τον Ροντρίγκο Κάιο. Στην επίθεση θα βρεθούν οι Μπρούνο Ενρίκε και Γκαμπιγκόλ.