Κολωνία – Ντόρτμουντ

Ανοίγει απόψε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.
koln dortmund

Την ήττα με 2-1 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ γνώρισε στην πρεμιέρα η Κολωνία. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 16′ και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 60′. Η ομάδα του Ρήνου μείωσε στο 91′, όμως ήταν πολύ αργά για κάτι καλύτερο. Έτσι, τόσο η επιστροφή της ομάδας στην Μπουντεσλίγκα, όσο και το ντεμπούτο του κόουτς Μπάιερλοτσερ σε αυτήν συνδυάστηκαν με αποτυχία και σήμερα -όπως δήλωσε και ο ίδιος- θα προσεγγίσει το ματς χωρίς φόβο και χωρίς μαζική άμυνα. Ίσως χρησιμοποιηθεί από την αρχή ο μέσος Σκίρι, ο οποίος μπήκε στο δεύτερο μέρος στο Βόλφσμπουργκ και άλλαξε την εικόνα των “τράγων”. Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του εξτρέμ Σάουμπ, ενώ επιστρέφουν ο φορ Κόρδοβα και ο μέσος Χάουπτμαν. Νοκ άουτ παραμένει ο ακραίος φορ Κλέμενς.

Η Ντόρτμουντ, από τη μεριά της, αν και δέχτηκε την ψυχρολουσία στο πρώτο μισό λεπτό του αγώνα απέναντι στην Άουγκσμπουργκ, τελικά στη συνέχεια ήταν καταιγιστική και με πέντε τέρματα έφτασε στη μεγάλη επικράτηση με 5-1. Οι Βεστφαλοί ισοφάρισαν άμεσα και στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν τα τέσσερα γκολ σαν σε… προπόνηση. Έτσι, η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ έδειξε πως φέτος θα είναι ακόμα πιο σκληρή και έτοιμη να μην κάνει τα ίδια λάθη της περσινής σεζόν. Η παράδοση απέναντι στην Κολωνία είναι καλή και σήμερα οι φιλοξενούμενοι πάνε για ακόμη μία νίκη. Στο αγωνιστικό σκέλος, επιστρέφουν κανονικά στη δράση ο γκολκίπερ Ρόμαν Μπούρκι καιβο μπακ/χαφ Γκερέιρο, με τον Φαβρ να έχει μοναδικό απόντα τον πιτσιρικά Μορέι.