Χόνκα – Ίλβες

Να παραμείνουν στην κορυφή της Βεϊκαουσλίγκα θέλουν οι φιλοξενούμενοι

Μετά τη νίκη επί της Χέλσινγκφορς, η Χόνκα δεν μπορείς να συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 στην έδρα της Ίντερ Τούρκου την περασμένη αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκα πίσω στο σκορ στο 5′ και στη συνέχεια προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς. Θεωρητικά το κατάφεραν, δημιουργώντας τις σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, όμως οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν σωστά. Στην επανάληψη, η Ίντερ πέτυχε άλλα δύο γκολ με τη Χόνκα να μειώνει προσωρινά στο 81′ σε 2-1. Έτσι, η ομάδα του Βέσα Βάσαρα παρέμεινε στους 27 βαθμούς, όμως η απόστασή της από την κορυφή είναι μόλις στο -2, έχοντας βέβαια ματς περισσότερο. Σήμερα με μία νίκη έχει την ευκαιρία να ξεπεράσει την αντίπαλό της στην κορυφή και προς τα εκεί προσανατολίζεται. Στα αγωνιστικά, επιστρέφει από τιμωρία ο αμυντικός  Μίκα Σουμούσαλο, ενώ εκτός παραμένει ο επίσης αμυντικός Γιόνας Λέβονεν.

Μπορεί το 1-1 μέσα στην έδρα της απέναντι  στην Ελσίνκι την περασμένη  αγωνιστική να κρίνεται θετικό αποτέλεσμα για την Ίλβες, όμως οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει άνετα τη νίκη καθώς δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο. Όπως και να χει, αυτός ο βαθμός κρατάει την ομάδα του Γιάρκο Βις στην κορυφή σε απόσταση δύο πόντων από το δεύτερο, έχοντας μάλιστα και ένα ματς λιγότερο. Η μάχη για το φετινό πρωτάθλημα αναμένεται ιδιαίτερα σκληρή, καθώς οι ομάδες της πρώτης εξάδας βρίσκονται σε ένα φάσμα τριών βαθμών. Σήμερα οι πρωτοπόροι θέλουν το θετικό αποτέλεσμα που θα τους κρατήσει στην κορυφή για ακόμα μία αγωνιστική. Εκτός παραμένει ο φορ Αλέξι Τάρβονεν.