Παναθηναϊκός – Προμηθέας

Με νίκη οι "πράσινοι" κατακτούν το 38ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους.

Ο Παναθηναϊκός όταν αποφάσισε να φορτσάρει στη δεύτερη περίοδο στον αγώνα της Πάτρας κατάφερε να πάρει την απαραίτητη διαφορά απέναντι στον γηπεδούχο Προμηθέα και να την κρατήσει μέχρι το τέλος. Το τελικό σκορ ήταν 80 – 92 για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, η οποία απέφυγε και ακόμα μία φορά τα λάθη, ενώ ήταν απολαυστική στο  δημιουργικό κομμάτι με τον Νικ Καλάθη να μοιράζεται 14 από τις 26 ασίστ της ομάδας του. Επίσης, οι “πράσινοι” σούταραν με πολύ καλά ποσοστά τόσο στα δίποντα όσο και στα τρίποντα και δίκαια πανηγύρισαν τη νίκη στο τέλος του ματς. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Καλάθης (17 πόντοι), ενώ τον ακολούθησαν επάξια οι Τόμας και Παπαπέτρου. Δεν αγωνίστηκε ο γκαρντ Λεκαβίτσιους, όποιος μπορεί να χρησιμοποιηθεί απόψε από τον αμερικανό κόουτς.

Το πάλεψε για ένα δεκάλεπτο ο Προμηθέας στην Πάτρα, όμως τελικά υπέκυψε στην ανωτερότητα του αντιπάλου του. Πάντως, ο κόσμος αναγνώρισε την προσπάθεια των παικτών του Γιατρά, οι οποίοι γνώρισαν την αποθέωση στο τελευταίο -λογικά- εντός έδρας ματς της σεζόν. Οι Πατρινοί δεν θα μπορούσαν να κάνουν και κάτι παραπάνω, αφού τα ποσοστά του στα τρίποντα δεν έφταναν ούτε καν το 30%. Το καλύτερο παιχνίδι του στα play off έκανε ο Μπράουν με 21 πόντους και 3 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Έλις, οποίος έκανε double-double με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ. Χωρίς προβλήματα θα παραταχθούν οι φιλοξενούμενοι απόψε στο ΟΑΚΑ.