Κρίστιανσουντ – Μόλντε

Επικίνδυνη έξοδος για την πρωτοπόρο του νορβηγικού πρωταθλήματος.
kristiansund molde

Από μια νίκη που ούτε και η ίδια περίμενε προέρχεται η Κρίστιανσουντ, η οποία την περασμένη αγωνιστική έφυγε με το 1-0 από την έδρα της Σάρπσμποργκ. Το γκολ των φιλοξενούμενων ήταν… προσφορά των γηπεδούχων, οι οποίοι με μια λάθος εκτίμηση αμυντικού τους, η μπάλα στρώθηκε στον Γκιέσνταλ, ο οποίος με σουτ άνοιξε το σκορ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Από εκεί και πέρα μόνο άμυνα και οι τρεις βαθμοί έμειναν στο… τσεπάκι της και την φέρνουν τώρα στην πέμπτη θέση με 13 πόντους. Σήμερα, η αποστολή της είναι ακόμα πιο δύσκολη, όμως με σύμμαχο την καλή ψυχολογία από τις τρεις συνεχόμενες νίκες και το αήττητο σερί τεσσάρων ματς θα προσπαθήσει να πάρει κάτι από την πρωτοπόρο. Στα αγωνιστικά, δεν υπάρχουν νέα προβλήματα, ενώ παραμένει αμφίβολη η συμμετοχή του αμυντικού Σέρμο.

Από την άλλη μεριά, η Μόλντε επικράτησε δύσκολα με 1-0 εντός έδρας επί της Μιοντάλεν την περασμένη αγωνιστική. Δημιούργησε πολλές φάσεις, έχασε πέναλτι στην αρχή της επανάληψης και μόλις στο 61′ κατάφερε με τον Χάραλσαϊντ να πετύχει το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Έτσι, η ομάδα του Έρλινγκ Μόε παρέμεινε στην κορυφή με +3 από τη δεύτερη Οντ και σήμερα θέλει τη νίκη για να διατηρήσει το προβάδισμα ή ακόμα και να ο διευρύνει. Δεν υπάρχουν νέα προβλήματα. Νοκ άουτ για τους επόμενους 6 μήνες θα παραμείνει ο φορ Άντερσεν με τραυματισμό στον αχίλλειο, ενώ αμφίβολη για σήμερα είναι η συμμετοχή του αμυντικού Χάουγκεν.