Γ’ Όμιλος: Σούπερ η Κολομβία, υπέρβαση η Ελλάδα

Σε έναν εξαιρετικά αμφίρροπο όμιλο, τον τρίτο, όπου η πρόκριση κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό των παιχνιδιών, η Κολομβία ξεχώρισε σαν την “μύγα μες το γάλα”. Η ομάδα της Λατινικής Αμερικής έκανε το τρία στα τρία, με απολογισμό γκολ 9-2. Έτσι, επιβεβαιώθηκαν και οι bookmakers, που έδιναν την Κολομβία μεγάλο φαβορί για την πρωτιά στον όμιλο, με καλύτερη απόδοση το 1,80. Η Ελλάδα κράταγε το καλύτερο για το τέλος. Ξεκίνησε με ήττα, αλλά όχι κακή εμφάνιση κόντρα στην Κολομβία, κατάφερε να πάρει τον πρώτο της πόντο, παίζοντας με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο, κατά της Ιαπωνίας και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση, με εκπληκτική εμφάνιση και νίκη επί της Ακτής Ελεφαντοστού. Η πρόκριση της Ελλάδας στην επόμενη φάση πλήρωνε 3,40 πριν την έναρξη της διοργάνωσης, ενώ μόλις χθες έδινε 5,00. Η Ακτή δεν κατάφερε ούτε σε αυτή την μεγάλη διοργάνωση να πρωταγωνιστήσει. Μιλάμε για τέλος εποχής, καθώς σίγουρα ο Ντρογκμπά, αλλά και άλλοι μεγάλοι παίκτες, δεν πρόκειται να ξαναπαίξουν σε Μουντιάλ. Η Ιαπωνία ήταν μακράν η χειρότερη ομάδα του ομίλου και δίκαια αποκλείστηκε, με δύο ήττες και μία ισοπαλία. Χθες, το ενδεχόμενο να τερματίσει τελευταία στον όμιλο η Ιαπωνία πλήρωνε 2,75.