Κλινικά νεκρή η Πορτογαλία

portugal varela

Κλινικά νεκρή είναι η Πορτογαλία και το μόνο που μένει για να “πεθάνει” είναι να βγάλει κάποιος την πρίζα της μηχανικής υποστήριξης. Μέχρι το 94′ η ομάδα του Κριστιάνο Ρονάλντο έχανε με 2-1 και θα ήταν σίγουρα εκτός συνέχειας διοργάνωσης, αλλά ο Βαρέλα ισοφάρισε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και της έδωσε παράταση ζωής. Πάντως, για να προκριθούν οι Πορτογάλοι, θα πρέπει οι Αμερικάνοι να χάσουν από την Γερμανία στην τελευταία αγωνιστική (με όσο το δυνατόν περισσότερα τέρματα) και αυτοί να κερδίσουν με διαφορά την Γκάνα. Αυτή τη στιγμή οι ΗΠΑ έχουν goal average +1 και τέσσερις πόντους, ενώ οι Πορτογάλοι έχουν 1 πόντο με goal average -4. Το ματς δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα για τους Ευρωπαίους, αφού ο Νάνι έκανε το 1-0 μόλις στο 6′, ύστερα από τσαφ στην άμυνα των Αμερικανών. Από το 17′ ως το 35′ οι Η.Π.Α. έχασαν πέντε καλές ευκαιρίες να πετύχουν ένα γκολ, όλες με σουτ από μακριά. Στο 42′ ο Νάνι ξανά,  απείλησε την εστία της Αμερικής, αλλά ο Χάουαρντ αντέδρασε καλά, ενώ στο 45′ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους, όταν από σουτ του Νάνι η μπάλα πήγε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Έντερ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χάουαρντ. Οι Αμερικανοί μπήκαν αποφασισμένοι να αλλάξουν την εικόνα του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο και στο 55′ έφτασαν μια ανάσα από το γκολ. O εκπληκτικός Τζόνσον έκανε μια κούρσα από δεξιά, την κατάλληλη στιγμή γύρισε για τον Μπράντλι, ο οποίος εξ’ επαφής έστειλε την μπάλα πάνω στον Ρικάρντο Κόστα. Εννέα λεπτά αργότερα, ο Τζόουνς έκανε το 1-1 με ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή. Ο Μεϊρέλες απείλησε δύο φορές την Αμερική στη συνέχεια, αλλά ο προπονητής του αποφάσισε να τον αλλάξει με τον Βαρέλα. Στο 81′, σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή των Πορτογάλων, ο Ντέμπσι με το στήθος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1. Κι εκεί που όλα έδειχναν πως το ματς θα τελειώσει με θρίαμβο της Αμερικής, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έβγαλε μια εκπληκτική σέντρα και με καρφωτή κεφαλιά, ο Βαρέλα ισοφάρισε για την Πορτογαλία. Έτσι, μετά και το τέλος της δεύτερης αγωνιστικής στον 7ο όμιλο, η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Γερμανία 4 (+4), Η.Π.Α. 4 (+1), Γκάνα 1 (-1), Πορτογαλία 1 (-4).